ז

וירטואליזציית שרתים

איחוד שרתים ואופטימיזציית תשתיות

מהי וירטואליזציה

המונח וירטואליזציה מתייחס לפעולה עצמה של הפעלה תוכנה באמצעות דימוי תשתיות אמיתיות, על ידי הקצאת משאבים מתוך תשתית חומרה רחבה יותר ובדרך זו ליצור בעצם איחוד שרתים.
 

מהי מטרת מערכת וירטואליזציה

באמצעות וירטואליזציה ניתן לעשות שימוש במשאבים על מנת ליצור לנו סביבת עבודה וירטואלית, כלומר ניתן לחלק מחשב ראשי אחד למספר שרתים ועל ידי כך מחשב אחד בעצם בר יכולת לספק מספר סביבות שרת כלומר חסכון בעלויות ובהוצאות, בתחזוקה הכוללת ובהעסקת כח אדם מתאים.
במילים פשוטות באמצעות תשתית וירטואליזציה להחליף מספר שרתים קטנים במספר מצומצם יותר של שרתים גדולים ושוב עוד פעם ניתן לראות כיצד החסכון הניכר בעלויות מתבטא כאן, וירטואליזציה מאפשקת יצירת סביבת עבודה וירטואלית ליישום מערכות חדשות בעתיד בפשטות.
תשתית וירטואליזציה מאפשרת לשרתים לנצל משאבים בצורה אופטימלית יותר מאשר מקודם.
שיפור ביצועים – לעתים כאשר יש תשתית שרתים רבה לחברה כלשהי אשר דורשים שדרוג בשל עבודתם על חומרה מיושנת ללא כל שדרוג מרגע התקנת החומרה, מומלץ להעביר את השרתים לתשתית וירטואליזציה איפה שניתן להקצות להם משאבים וסביבה אשר תאפשר שדרוג פשוט ושיפור ביצועים באופן ניכר.
וירטואליזציה הפכה למאד פופולארית בשנים האחרונות בתחום ה – IT בשל החסכון העצום שהיא מספקת בהוצאות חשמל, הפחתת צריכת החשמל בכ-80% , במיוחד כאשר קיים פיתוח הולך ומתמיד של מערכות מידע ושרתים ויש צורך בשדרוג חומרה והמערכות וחיוניות חסכון בעלויות.
 

יתרונות בתשתית וירטואליזציה

  • צמצום שרתים – אופטימיזציית תשתיות IT הכוללות מסדי נתונים, שרתים, יישומים ורשתות, יחד עם צמצום כמות השרתים אך הקצאת משאבים רבים יותר, כלומר דימוי תשתית אמיתית באמצעות תשתית חומרה מאפשרת איחוד בין השרתים.
  • חסכון ניכר בעלויות – גם כתוצאה מאיחוד שרתים אשר מתבטא בין היתר בהפחתת צריכת החשמל בכ-80% וגם בכח אדם, תחזוקה כוללת אפשר לחסוך עלויות רבות.
  • שרידות גבוהה – אם במקרה שרת אחד נופל, המערכת תפעל כרגיל בשל איחוד שרתים על גבי שרת פיזי אחד.
  • ניצול משאבים אופטימלי – כאשר אחוז ניצול המשאבים בשרתים נמוך, ניתן להעביר את השרתים לתשתית של וירטואליזציה על מנת להקצות משאבי חומרה על פי הגדרות המערכת ולאפשר ניצול משאבים אופטימלי.
 

מערכות וירטואליזציה מובילות בשוק

קיימות מספר חברות מובילות אשר השיקו מערכות וירטואליזציה משלהן כולן עומדות בהגדרות ובדרישות המצופות ממערכת וירטואליזציה, בין המערכות:
  • תוכנת VMware – בניגוד למערכות וירטואליזציה אחרות, VMware אינה מערכת הפעלה, אלא תוכנה אשר רצה על השרת, ומסוגלת לרוץ על מערכת הפעלה מסוג ווינדוס או מערכת הפעלה מסוג לינוקס, עיקר פעילות תוכנה זו מתבצע על גבי מחשב אישי ומאפשר בעצם הרצת מערכת הפעלה נוספת על המחשב, כאשר המחשב מתפקד כשרת לכל דבר.
  • VMware ESX – מערכת זו מבוססת על מערכת הפעלה מסוג לינוקס ונחשבת לאחת המערכות החזקות והיציבות ביותר כיום בשוק וזאת ניתן לאמר באמצעות ניצול המשאבים הנמוך למערכות ההפעלה והקצאת משאבים רבים במקום למערכות הוירטואליות, מערכת זו פועלת בצורה המאפשרת לשרת הוירטואלי לפנות עם בקשה והמערכת מספקת לשרת זמן וסביבת עבודה עם רכיבי החומרה, מאחר והתהליך מתבצע ישירות, אין צורך בשכבת עיבוד נתונים נוספת, כך מערכת ההפעלה אינה מתאמצת אלא רק מגשרת בין השרת הוירטואלי לרכיב החומרה בלבד.
  • Virtuozzo – מערכת זו הינה מערכת וירטואליזציה מבית Parallel, מערכת זו מבוססת על קוד פתוח וניתנת לשימוש בתשלום, מה שמיוחד במערכת זו שהיא יכולה לתפקד כמערכת הפעלה למטרת וירטואליזציה בלבד, הרצת שרתים וירטואליים באותה מידה כמו שרתים ייעודיים, וניצול משאבים מהשרת הפיזי היינו מינימלי, מערכת וירטואליזציה זו מאפשרת קיום ביצועים מצויינים, גיבויים ועוד.

 

בסרטון הבא תוכלו לקבל מידע נוסף ומורחב על תוכן המאמר ומהי וירטואליזציה באופן כללי
 

טכנולוגיית vMotion

בנוסף לכל היתרונות בוירטואליזציה , קיימת גם טכנולוגיה בשם vMotion אשר מאפשרת העברה של שרתים וירטואליים בין מכונות פיזיות ללא הפרעה למשתמש.
היתרון בכך מתבטא על ידי פתירת בעיות המלוות בעת איחוד שרתים;
ניתן לבצע העברה של מכונה וירטואלית (יחידה בסיסית של תוכנה אשר כוללת מערכת הפעלה ויישומים הפועלים תחתייה) יחד עם מערכת ההפעלה ומסד הנתונים ואפליקציות בין מכונות פיזיות למקרה של קיום תקלה.
העברת שרתים למכונה פיזית אחרת למניעת הפרעה ומצבי השבתה.
כמו כן ניתן לחלק עומסים בין המכונות הפיזיות ולאפשר תפקוד אופטימלי לכל אחד.


עוד בקטגורייה: