ז

PHP vs. ASP.NET

בחירת טכנולוגיה בעת בניית אתר אינטרנט

בעת בניית אתר אינטרנט אחת השאלות הנפוצות שנשאלות היא מהי הטכנולוגיה האופטימלית עבור תהליך זה, PHP או ASP.NET, על מנת להגיע להחלטה הרצויה והנכונה ביותר, על ידי הצגת הן היתרונות והן החסרונות של כל אחת מהטכנולוגיות נוכל להגיע למסקנה והבהרה בעת בחירת טכנולוגיה לבניית אתר.

 

מהי טכנולוגיית PHP וההבדל בינה לבין ASP.NET

PHP היינה שפת תסריט שנועדה לעיבוד וניתוח מידע ותכנות יישומי אינטרנט בצד שרת, כמו כן עבודה קודמת עם שפות כמו C ו Perl תספק בסיס והבנה טובה יותר בדרכי השימוש של שפה זו.
שפת התסריט PHP מאפשרת בניית דפי אינטרנט דינמיים כגון דפי HTML ו XML ושולחת אותם אל הדפדפן תוך עבודה מתואמת עם בסיסי נתונים ומאגרי מידע כמו MySQL ו Oracle.
PHP הייתה אחת השפות הראשונות לתכנות אתרי אינטרנט דינמיים ובעקבותיה יצאה המתחרה מבית חברת Microsoft, שפת ASP.NET.
 

יתרונות PHP 

 • ניתן לבנות אתר אינטרנט שלם באמצעות קובץ PHP אחד בלבד.
 • PHP בנויה ומבוססת על ידי קוד פתוח וקהילת התמיכה שלה באינטרנט רחבה, לכן היא ניתנת לשימוש בהפצה חינם לחלוטין.
 • התמקצעות בשפת PHP יכולה לתרום בפתיחת דלתות רבות והזדמנויות בשוק ההיי-טק.
 • בעלת מערכת לניהול שגיאות דף לצורכי העלאת דפי אינטרנט נטולי שגיאות.
 • קיים מאגר רחב של פונקציות ספרייה בפיתוח עבור המתכנתים כמו למשל פונקציות להצפנת מידע ודחיסת קבצים.
 • PHP מורץ על שרתי Apache שרתים מהירים ומאובטחים אשר מאפשרים תמיכה בקוד פתוח ובכך ניתן לסגור במידית כל פרצת אבטחה קיימת.
 
 
סרטון אינפורמטיבי זה מציג הסבר מעמיק ומידעי אודות בניית אתרי אינטרנט בשפת PHP.
 

מהי טכנולוגיית ASP.NET

טכנולוגיה זו היינה שיפור ושדרוג של שפת ASP הישנה והושקה על ידי חברת Microsoft באמצעות טכנולוגיית ASP.NET ניתן לעבוד עם שפות סקריפט שונות כמו Python, Perlscript Jscript ועוד.
ASP.NET ניחנת בכמות חסרונות באותה מידה כמו היתרונות שלה, זוהי טכנולוגיה אשר דורשת ניצול משאבים רב וזמני עיבוד מידע ארוכים אשר עלולים להשאיר את הגולשים בהמתנה של שניות ארוכות עד גמר ביצוע הפקודה ובכך מהווה כשלון כנגד PHP בעלת השרתים המהירים וזמני התגובה המיידים.
כמו כן בשל היותה שייכת לחברת Microsoft אשר ידועה בצורך ברכישת רשיונות על מנת להשתמש במוצריה השונים כמו למשל מערכת הפעלה מסוג Windows, העלויות של הפלטפורמה הנ"ל היינן לא זולות ובין ההוצאות יש צורך בשרתי אחסון יקרים, פיתוח התכנה ואיש המקצוע עצמו
 

יתרונות ASP.NET

 • טכנולוגיית ASP.NET היינה מפותחת מאד ובעלת סביבת פיתוח מקצועית אשר עושה שימוש בתכנות עזר כגון WebMatrix, C++ Builder ועוד.
 • ASP.NET היינה טכנולוגיה גמישה ונוחה עבור המתכנתים ובעלת תכנון פשוט יחסית.
 • מערך האבטחה כמו על שרתי Apache של שפת PHP היינו חזק ויעיל.
 • הביקוש לאנשי מקצוע המתמחים בטכנולוגיית ASP.NET לשוק העבודה בהיי-טק הוא עצום.
 • טכנולוגיה זו מתקשרת באופן מצוין עם אפליקציות ומערכות רבות אחרות של Microsoft.
 
 
סרטון זה מציג עבורכם את הבסיס לסביבת עבודה מסוג ASP.NET .
 

אלמנט המחיר

מחיר היינו פקטור תשלום בעת בחירת החלטה שכזו בין שתי טכנולוגיות אשר יבואו לידי שימוש בעת בניית אתר אינטרנט עבור הלקוח, וכשאני מדבר על מחיר, יש לציין שיש לקחת בחשבון לא רק את ההשקעה הראשונית אלא את כל האספקטים שמסביב, כלומר תחזוקה,  עלויות הטמעה, שרתי אחסון מתאימים, מחיר הפלטפורמה והרישיונות במידה ונדרש.
 • יחס העלות מול התועלת של טכנולוגיית PHP רב בהרבה יותר מזה של ASP.NET, וזאת מאחר וPHP נהוגה בעבודה תחת קוד פתוח בקהילת תמיכה פתוחה ורחבה שהכול ניתן בחינם בשונה מטכנולוגיית ASP.NET הכוללת רכישת רשיונות, שימוש במודולים, מערכות וספריות כפי ש Microsoft  נוהגת לעשות עם כל מוצר שהיא מוציאה לשוק.
 

מערך אבטחה

טכנולוגיית PHP רצה על שרתי Apache אשר ידועים באמינותם, מהירות ואבטחה גבוהה, בניגוד ל- ASP.NET אשר רצה על שרתי IIS שידועים בעולם האינטרנט בתור שרתים אשר תדירות הפריצה אליהם היינה מן הגבוהות שיש וגורמת לתסכול רב בקרב המתכנתים ואנשי המקצוע.
 

עבודה עם קוד פתוח

קוד פתוח היא אופציה מצוינת לחסכון בעלויות על ידי רכישת רישיונות, כמו כן קוד פתוח מהווה יתרון אדיר בפני פתירת באגים למיניהם, כאשר תיקון הבאג בשתי הטכנולוגיות שונה זו מזו , בעוד ב-PHP תיקון הבאג היינו תהליך מהיר ויעיל בניגוד ל- ASP.NET אשר יש צורך בתהליך ארוך עד שטיפול הבאג מתבצע מסתדר ומופץ בחזרה.
 
בסופו של דבר התכנות יכול להתבצע בשתי הטכנולוגיות והבחירה תלויה במתכנת עצמו ובצורת העבודה וסביבת העבודה שלו, בעוד ששפת ה-PHP היא שפת Cross-Platform, כלומר  התמיכה שלו היא על גבי מספר פלטפורמות שלא כמו ASP.NET שנתמכת אך ורק על ידי פלטפורמת Windows, ומאחר ולפלטפורמה זו קיימים רישיונות בתשלום ורוב השרתים כיום הנם Linux.


עוד בקטגורייה: