שילוב פרופיל Google בתוצאות החיפוש האורגניות

אני מניח כי רבים מכם כבר שמעתם על הרשת החברתית מבית גוגל, העונה לשם Google+. הרשת החברתית יצאה לדרך בתחילת יוני 2011, ומאז Google משקיעה מיליוני דולרים בתקציבי פרסום על מנת למשוך יותר ויותר גולשים להשתמש בGoogle+ ולנגוס מפלח השוק של המתחרה הקשה שלהם – Facebook. בין פעולות השיווק המתקיימות בישראל מבחינת Google+ הינו שיתוף הפעולה בין Google+ לבין קבוצות הכדורגל והכדורסל של מכבי תל אביב, שלשניהם דפי Google+ פעילים ומתוחזקים היטב (בעידוד צוות Google+ כמובן). לפי נתונים לא רשמיים ישנם כרגע כ200 מליון משתמשים ברחבי העולם, ובישראל המצב עדיין לא מצביע על מהפך ונגיסה עמוקה בנתח השוק של Facebook. Google+ בתור רשת חברתית, מתחברת יותר ויותר לתוצאות החיפוש במנוע החיפוש של Google.


במאמר זה נדבר בעיקר על אפשרות שנפתחה עבור בעלי אתרים לפני מספר חודשים, ומדובר בתופעה שגדלת מיום ליום בגזרה המקומית שלנו. מה הייתם אומרים אם היו אומרים לכם כי ניתן להדגיש עוד יותר את ההופעה של האתר שלכם בתוצאות האורגניות? וכאשר אני מדבר על הדגשה מדובר על הגדלת שטח הפנים של התוצאה בתוספת פרטים אודותיכם (תמונה, שם ומספר חברים). בעבר Google בעיקר אפשרה להציג למי שמחובר לחשבון Google  כלשהו, דפים אשר חבריו שיתפו דרך כפתור ה1+, אך כעת Google כבר מאפשרת להציג את הפרופיל של הכותב/בעל האתר גם ללא חיבור לשום חשבון.


בוא ניקח מקרה מבחן, מדובר באתר העוסק בתחום של כתיבת קורות חיים (www.resumes.co.il). אם נחפש בGoogle ישראל את הביטוי "קורות חיים", נקבל את התוצאות הבאות:


תוצאות חיפוש עם גוגל פלוס

 

כאשר אנו בוחנים את התוצאות מבחינה ויזואלית, מהי התוצאה המושכת ביותר? אני מניח כי רובכם ימשכו לתוצאה הלפני אחרונה הכוללת תמונה, מאת מי האתר ומה מספר האנשים הנמצאים במעגלי Google+. השילוב של הפרופיל יצר גדילה של עשרות אחוזים בCTR (יחס ההמרה בין חשיפה לאתר להקלקה עליו) של תוצאות החיפוש. מקרה זה הוכח כבר במאות אתרים שונים, למרות המיקום הנמוך של האתרים באותו עמוד, הם ימשכו תשומת לב רבה יותר מאשר אתרי המתחרים.

 

איך מוסיפים את הפרופיל שלי לתוצאות של האתר בתוצאות האורגניות?

על מנת להגדיר את הפרופיל שלך כדף יוצר, יש צורך לבצע מספר פעולות. ישנם פעולות המתבצעות בפרופיל עצמו וישנם פעולות המתבצעות בקוד האתר עצמו.

נתחיל עם הדברים שיש לבצע ברמת הפרופיל של Google+:
1.    ראשית יש להיכנס לפרופיל Google+ לאזור הProfile > About.
2.    לאחר מכן לחצו על "Edit Profile".
3.    גשו לאזור ה"Contributor to" בתחתית הדף.
4.    לחצו על "Add custom link" והוסיפו את פרטי האתר שלכם (עמוד הבית בלבד).
 

ניהול פרופיל גוגל פלוס

 

דברים שיש לבצע ברמת הקוד של האתר:


1.    הוסף קישור לדף הפרופיל של Google+. מומלץ לקשר על ידי השם שלך. דוגמאות והמלצות: "נכתב על ידי X Y", "נבנה על ידי X Y", "אני גם בGoogle+".

2.    לקישור זה יש להוסיף את התג rel="author", כך שהקישור יראה בצורה הבאה:
<a href="https://plus.google.com/u/0/ID" rel="author">Google+</a>


3.    לבדוק כי הקישור מופיע בכל העמודים באתר (על מנת לקבל חשיפה לכל העמודים של האתר בתוצאות החיפוש).

כותבים בלוג בWordpress? להלן טיפים חשובים לשילוב פרופיל Google+ דרך Wordpress:
1.    היכנסו לעמוד הפרופיל שלכם (http://www.sitename.co.il/wp-admin/profile.php).
2.    בעמוד פרופיל הגדירו כינוי הכולל את שמכם המלא כפי שמצוין בGoogle+. ולאחר מכן הגדירו דרך "השם שיוצג בפומבי" את אותו שם.
3.    בחלק "פרטי יצירת קשר", מלאו את כתובת הפרופיל שלכם בGoogle+.


להלן מספר דברים חשובים כאשר מגדירים את הפרופיל עבור האתר:
1.    בדקו כי הקישור לפרופיל Google+ שלכם הינו תקין (לא שבור) ונראה עבור הגולשים.
2.    האם יש לכם תמונת פרופיל בחשבון הGoogle+? במידה ואין לכם או מדובר בתמונה שאינה קשורה, רוב הסיכויים שהפעולה לא תצלח.
3.    הוסיפו קודם את האתר לאזור ה"Contributor to" לפני שהוספת קישור מהאתר שלכם לפרופיל.
 

להוראות נוספות מבית Google ופתירת בעיות, מומלץ להיכנס לדף העזרה המתאים באתר של Google.


אז זהו, לאחר שביצעתם פעולות אלו, הדבר הראשון שאתם צריכים לבדוק, כיצד יראה האתר שלכם לאחר השינוי בתוצאות החיפוש. לצורך זה קיים הכלי Rich Snippets Testing Tool. בעזרת כלי זה תוכלו להכניס את כתובת האתר/עמוד שלכם ולראות בדיוק כיצד הוא יוצג בתוצאות החיפוש. חשוב לציין כי עד שתראו בפועל את השינוי, יעברו מספר שבועות, מניסיון עבר שלי מדובר בין שבוע ל4 שבועות.

למי זה מתאים?
הוספת הפרופיל לתוצאות האורגניות של האתר בGoogle כמובן אינו מתאים לכל אתר ואתר. אני ממליץ לבצע את ההוספה עבור האתרים הבאים: אתרי בלוגים, אתרי תדמית שבהם מובלט אדם אחד (יועץ עסקי אשר הוא מנכ"ל החברה והדמות המייצגת של החברה), פרילנסרים בעלי אתרים בתחומים שונים, אתרי חדשות אשר בהם יופיע כתב עבור כל כתבה שהוא כתב, אתרי מידע הנכתבים על ידי אנשי מקצוע (כדוגמת מדריך בניית אתרים, מדריך ניהול עסקים ברשת וכו').


מנהלים אתר חדשות או בלוג עם מספר כותבים? במידה ומדובר במערכת Wordpres ניתן להשתמש דרך עמוד הprofile כפי שציינו בתחילת המאמר, רק חשוב כי כל כותב יחבר את הפרופיל שלו בGoogle+ עם דף הפרופיל שלו באתר. במידה ומדובר באתר חדשות, יש ליצור דף אודות עבור כל כותב ולציין בכל כתבה קישור לדף האודות או דף הGoogle+ של הכותב.


למי זה לא מתאים?
הרי לא לכל אתר הוספת דמות מייצגת היא המתאימה ביותר. כאשר מדובר באתר בסדר גודל גדול אשר לא מסתמך על איש מקצוע אחד, מומלץ לא להוסיף פרופיל אישי אלא דף חברה (יפורט בהמשך בכתבה נוספת). אתרי תדמית לחברות בינוניות-גדולות, אתרי אינדקסים, אתרים שאינכם רוצים לחשוף קשר אליהם, כל אלו הינם דוגמאות לאתרים שפשוט לא מתאימים לשילוב בין פרופיל אישי לאתר אינטרנט.


ביצעתי כבר ניסיון בעבר, עם אתר כללי ובו יצרתי פרופיל עבור האתר (לא אדם, אתר), הוספתי את הלוגו כתמונת פרופיל אך הדבר לא צלח. מה שאומר, שיצירת פרופיל פיקטיבי או פרופיל לאתר (לא דף בGoogle+ אלא פרופיל), פשוט לא יעבוד עבורכם. חובה שיהיה שם מלא הכולל תמונה אנושית. אני מניח שGoogle מקבל מדי יום דיווחים על אתרים ופרופילים שלא נוהגים כראוי וחבל על הניסיון בכלל.


האם הדבר עוזר מבחינת הקידום האורגני של האתר בתוצאות החיפוש?


חד משמעית לא. האתר שלכם לא יטפס מעל אתרים אחרים בתוצאות האורגניות משום שהוא מקשור לחשבון הGoogle+ שלכם. כמו שציינתי בתחילת המאמר, היתרון היחידי הוא בהגדלת אחוזי הCTR של האתר בתוצאות החיפוש, ניתן לעקוב אחרי תוצאות אלו בעזרת חשבון Google Webmaster Tools אשר מאפשר גישה לנתוני הCTR של האתר שלכם בתוצאות החיפוש. מומלץ לבצע ניסוי ולראות האם הדבר עוזר לכם בהגדלת כמות הגולשים לאתר מבלי לעלות בתוצאות החיפוש האורגניות.

מתעניין בבניית אתר אינטרנט?

מלא את פרטיך לקבלת הצעת מחיר

יכול לעניין אותך: