להתראות Adobe שלום HTML5

אתר הסטרימינג YouTube יבסס מעתה את נגן ברירת המחדל שלו על תקן HTML5 במקום על Flash מבית Adobe. כך, על פי דיווחים אשר פורסמו בבלוג הרשמי של YouTube בסוף ינואר האחרון (2015). בפרסום נאמר כי YouTube תשתמש מעתה בנגן פלאש רק במערכות או בדפדפנים אשר אינם תומכים בתגית Video של HTML5. כלומר, אם אתם גולשים באינטרנט אקספלורר 11, כרום, גרסאות בטה של פיירפוקס או ספארי 8, יהיה זה נגן ה-HTML5 אשר יופעל כברירת מחדל. 
 
המהלך המדובר לא נעשה בחלל הריק. כבר לפני כארבע שנה YouTube הודיעה כי היא תומכת בתגית Video של HTML5, אולם הגבלות מסוימות ובעיקר אי תמיכה בקצב ביטים משתנה, ABR (Adaptive Bitrate), מנעו מהחברה לנטוש את Flash כאופציה מועדפת. ואכן, כותב הפוסט בבלוג הרשמי, ריצ'רד ליידר, ציין כי טכנולוגיית ה-ABR הייתה אחד השיקולים המרכזיים אשר עמדו מאחורי המעבר. 
 
"טכנולוגיית ABR היא מהותית מבחינת חווית הצפייה לגולש", ציין ליידר במאמרו, "זוהי טכנולוגיה אשר מאפשרת לנו בקלות וביעילות להתאים רזולוציה וקצב ביטים מול השינויים בתנועה ברשת. כמו כן, ABR הביאה להפחתה של זמן הטעינה לחוצץ בשיעור של כ-50% באופן כללי, ועד כ-80% ברשתות במתח עבודה גבוה". 
 
במסגרת הפרסום נאמר גם כי HTML5 איננו תקן אשר משמש רק את עולם האינטרנט המסורתי אלא הוא נפוץ בפלטפורמות אחרות לרבות מזרימי מדיה וטלוויזיות חכמות. דהיינו, המעבר לנגן של HTML5 ישפר את היכולת של YouTube להעביר דרך מכשירי קצה אחרים חוויית צפייה איכותית ובשידור חי. זאת, תודות לשימוש בתקן VP9, הפותח דלת להצגת סרטונים ותכני ווידאו ברזולוציה גבוהה עם שימוש ברוחב פס אשר קטן בכ-35%. 
 
 
 

סופו של עידן?

במשך שנים, Adobe Flash היה שחקן מפתח בעולם הסטרימינג והצפייה בתכני ווידאו ברשת, אך עם ההצלחה הגיעה כמובן גם הביקורת. בין המתנגדים המפורסמים של Flash ניתן כמובן לציין את סטיב ג'ובס, מנכ"ל Apple, אשר כבר בשנת 2011 (כאשר האייפון היה המלך הבלתי מעורער של הכיתה) הודיע ש-Flash לא יפעל על הדפדפן שלו. "It's time for HTML5", אמר ג'ובס ופתח את הדלת לקריסה. ארבע שנים לאחר מכן, נדמה כי המהפכה עומדת להסתיים (אימפריות, כפי שלימד אותנו דן תורן, נופלות לאט). 
 
הטכנולוגיה של Flash רלבנטית פחות ופחות והמהלך של Youtube לכיוון HTML5 הוא ללא ספק הרבה יותר ממכה קלה בכנף. "להתראות פלאש, זהו המסמר האחרון בארון הקבורה שלך", כתב אחד המגיבים למאמרו של ליידר בבלוג הרשמי, "כל הכבוד! פחות פלאש בעולם ויותר קוד פתוח, זה נהדר!", הוסיף אחר. 
 

עולם של קוד פתוח

אפשר בהחלט לנתח את המאבק בין HTML5 לבין Flash באופן נקודתי, ולפרוש באיטיות אך במחשבה את מלוא ההבדלים בין שתי הטכנולוגיות. אולם, אם נבחן את הנושא באספקלריה רחבה יותר, ניתן לשים לב שמדובר על מאבק בין שתי פרדיגמות המחליפות זו את זו. אם תרצו, הסוס המבוגר שמפנה את מקומו לסייח הצעיר והשאפתן. 
 
אנו מדברים כמובן על ההבדל המהותי בין קוד פתוח לעומת קוד סגור. בעוד HTML5 הוא תקן בקוד פתוח אשר אלפי מתכנתים ומפתחים מכל העולם פועלים לקדמו ולשפרו, הטכנולוגיה שמאחורי Flash היא בבעלותה הפרטית של חברת Adobe. ואכן, המהפכה כבר כאן. המעבר לעולם של קוד פתוח תופס עוד ועוד תאוצה, והיכולת של מערכות בקוד סגור להתמודד עם רכבת המידע הדוהרת הופכת במידה מסוימת לבלתי אפשרית. 

מתעניין בבניית אתר אינטרנט?

מלא את פרטיך לקבלת הצעת מחיר

יכול לעניין אותך: