ז

בניית פורטל

בניית פורטלים באינטרנט

אז החלטתם ללכת על זה? הרעיון שיביא את הישועה, המכה והמיליון – החלטתם לבנות אתר אינטרנט ייחודי. אז לפני שתתחילו לבקש הצעות מחיר ולהיפגש עם חברות אשר ירעיפו בפניכם עשרות מושגים טכניים ותהליכי עבודה שונים; כדאי שתקראו את המאמר הבא.

בניית פורטל אינטרנטי היינו תהליך המורכב מ-4 שלבים עיקריים. אפיון, עיצוב, תכנות, בדיקות איכות. תהליך זה כולל בתוכו עשרות נושאים שונים שעליהם יש לשים דגש בעת בניית אתרי פורטל; ועבודה קפדנית ומסודרת בתהליך זה תבטיח את מקצועיות האתר ותעלה את סיכויי ההצלחה שלכם ברשת האינטרנט.

 

1. אפיון פורטל

בתהליך בניית פורטל אינטרנטי ייחודי ומקצועי נדרשת לעתים קרובות בניית תוכנית עסקית ופיתוח הרעיון הראשוני תוך חשיבה לטווח הרחוק. מכיוון שהעסק שלכם מבוסס על אתר האינטרנט אותו אתם מתכננים לבנות, יש לבצע אפיון מקצועי בתיאום עם איש מקצוע ובהתאם לתוכנית העסקית כללית של העסק(תקציב, לוח זמנים ומטרות ויעדים).

תהליך האפיון כולל בתוכו אפיון ויזואלי של מבנה האתר, תכנון ורישום של המודולים השונים אותם נדרש לבצע באתר האינטרנט, כתיבת הפונקציות הנכללות וההתאמות האישיות הנדרשות בכל מודול, הארכת לוח הזמנים הנדרש לביצוע הפרויקט והערכת התקציב הנדרש לביצוע הפרויקט.

אפיון מקצועי מתבצע בשיתוף הלקוח באמצעות חברת בניית אתרים מיומנת או איש מקצוע המקדיש זמן ותשומת לב לרעיונות ודרישות הלקוח תוך המלצה וייעוץ כיצד ניתן להגיע לתוצאות המקסימליות בדרך האופטימלית; הן מבחינה חשיבה עתידית והן מבחינת תקציב ולוח זמנים.

 

בניית אתרי פורטל

 

2.עיצוב האתר

הצעד השני בבניית אתר פורטל הוא עיצוב האתר. שלב זה היינו השני בתהליך ואין לבצעו ללא אפיון מסודר הנערך בשיתוף הלקוח. תחילה יעבוד המעצב מול המבנה אשר הוגדר בשיתוף הלקוח ובאמצעות המיתוג והצבעים אותם הגדיר הלקוח מראש בשלב האפיון ואיסוף המידע.

עיצוב הפורטל היינו שלב מכריע בתפיסה השיווקית והמיתוג הכללי של אתר האינטרנט והוא אף עלול לחרוץ את גורלו של האתר במידה ולא יתבצע על פי הנדרש. מעבר לקונספט הגרפי הנוצר באמצעות השראתו של מעצב הפרויקט בשיתוף עם הלקוח; יש לקחת בחשבון אלמנטים גרפים נוחים המשתלבים זה לצד זה עם חווית המשתמש באתר. ממשק המשתמש המתבצע באתר דורש ידע מעמיק וניסיון בתחום הUI – User Interface.

 

3.תכנות ופיתוח האתר

לאחר השלמת שלב העיצוב ואישור הלקוח על הסקיצה הסופית, יתחיל שלב התכנות ופיתוח האתר. לוח הזמנים של שלב זה נמדד על פי מורכבות האתר ומערכת ניהול התוכן הנדרשת בפרויקט ולרוב ניתן למדוד את הזמן הנדרש לפיתוח האתר עוד בשלב האפיון ובשלב הראשוני של הגדרת הפונקציונליות.

פיתוח פורטל אינטרנטי דורש חשיבה מעמיקה לטווח הארוך ולכן חשוב לבחור תשתית טכנולוגית מתאימה וראויה אשר תשרת את בעל האתר גם בעת גידול במספר הכניסות ובנפח התעבורה. DigitalST מספקת שירותי פיתוח ותכנות פורטלים בPHP בשילוב עם טכנולוגיות חדשניות מבוססות AJAX ו- JQUERY.

 

4.בדיקות איכות QA

השלב הסופי לפני השקת הפורטל לאוויר היינו בדיקות האיכות. מכיוון שפיתוח פורטל אינו דבר של מה בכך ודורש פיתוח וזמן עיצוב ארוכים מאתר ממוצע, יש לקחת בחשבון כי גם שלב בדיקות האיכות נמשך זמן מה ודורש התייחסות קפדנית לפרטי האתר.

בעת בניית פורטל מתבצעים לרוב פונקציות בהתאמה אישית על פי דרישת הלקוח ומהות הפרויקט, לכן לרוב נוצרות תקלות בלתי צפויות בפונקציות השונות אותן יש לאתר, לרשום ולתקן. כמו כן בשלב בדיקות האיכות QA - Quality Assurance יעלו רעיונות חדשים לפורטל ודרכים לייעל תהליכי עבודה / תהליכי גולש.

לאחר שעברנו את בדיקות האיכות וביצענו את ארבעת השלבים; ניתן להעלות סוף סוף את פורטל האינטרנט שלכם לאוויר – יש לזכור, פיתוח ובניית פורטלים באינטרנט אינו תהליך פשוט ודורש הקדשת זמן רב וליווי של איש מקצוע על מנת להגיע להצלחה.עוד בקטגורייה: