בניית אתרים מקצועיים

לעיתים קרובות ניתן לתאר את תהליך בניית האתר כ"מסע" אליו אנו נכנסים ללא ידיעה ברורה מה יהיו התוצאות, אך מנסים לצמצם את חוסר הוודאות באמצעות אפיונים, שיחות ודיונים מקדימים לבניית האתר.

השאלה בה אנו עוסקים היום מתרכזת סביב "איך בונים אתרים מקצועיים, אך מוצלחים". עד כמה ששאלה זאת נשמעת טריוויאלית, מרבית היזמים יגלו כי עומדת בפניהם משימה לא פשוטה הדורשת מעורבות רבה של הלקוח בתהליך הבנייה וגם לאחריו. 

איך נבטיח בניית אתר מורכב ומוצלח?

1. מטרות ויעדים

תחילה נגדיר את היעדים של הפרויקט. באם מדובר בפרויקט שהתוצאות הנדרשות ממנו הן פיננסיות, יש להגדיר כי הפרויקט צריך להיות ריווחי בסוף התהליך. לעומת זאת במידה והמטרה שלנו בסוף התהליך היא לייצר POC (Proof of concent) זאת תהיה מטרת היעד שלנו גם מחברת הפיתוח בפרויקט.

2. בחירת ספק בניית אתרים

לאחר שהגדרנו מה הם היעדים אליהם נרצה להגיע בסוף התהליך, נתחיל באיתור הספק המתאים לפרויקט. על מנת למצוא את ספק פיתוח התוכנה האידיאלי עבורכם, יש לבחון מספר פרמטרים בהתאמה לפרויקט שלכם. 

תקציב מול ניסיון: לעיתים רבות אנו רואים כי חברות ללא ניסיון רב דורשות תקציב נמוך יותר על מנת לזכות בפרויקט. היבט זה כרוך בסיכון כי הפתרון המיוחל בפרויקט אינו יסופק בזמן או אינו יסופק בכלל מכיוון שהחברה המבצעת לא ביצעה פרויקטים כאלו בעבר. בהיבט זה היינו בוחרים חברה על אמצע הסקלה אשר ביצעה פרויקטים גדולים אך אינה מתומחרת יקר מידי מול המתחרים.

טכנולוגיה מול עלויות פיתוח: הפרמטר הבא אותו נסקור בעת בחירת ספק היא הסקאלה של טכנולוגיה עדכנית מול עלויות פיתוח. ניתן לשים לב כי בעת בניית מוצר POC נרצה להשתמש בטכנולויות פרקטיות במחינת עלויות פיתוח וגמישות מבחינת הרחבה עתידית. בעת פיתוח מוצר שהיעד שלו הוא להיות פעיל בסוף התהליך, נבחר בטכנולוגיות יותר עדכניות כגון Node.JS ו- Angular.JS.

רמת העיצוב והגראפיקה בפרויקט: בדרך כלל בפרמטר זה, נבחן את תיק העבודות של החברה בה אנו מעוניינים לבחור כספק בפרויקט. גיוון בין עבודות מציג בדרך כלל יכולות עיצוביות גבוהות יותר, בהן שמים לב לפרטים הקטנים ומתאימים כל עיצוב לפי הגדרות הלקוח. בחברות נוספות ניתן למצוא תבניות שחוזרות על עצמן בין אתרי האינטרנט כשיטת עיצוב.

לאחר שבחרנו ספק לפרויקט נעבור לחלק הביצוע והצד של הלקוח בפרט בעת תהליך בניית אתר אינטרנט מורכב.

3. אפיון הפרויקט

בעת בניית האתר המורכב, יידרש הלקוח להעביר אפיון מפורט לבניית אתר אינטרנט. אפיון אתר, מורכב מפרמטרים שונים כגון, סקיצת UI UX, עץ אתר ואפיון פונקציונלי של המודולים. ניתן לקרוא בהרחבה על אפיון בניית אתר אינטרנט בבלוג שלנו ובמדריך בניית אתרים.

לאחר שכתבנו אפיון מפורט לפרויקט, נידרש להעביר אותו לחברת בניית האתרים אשר בחרנו בפרויקט למטרת קבלת הצעת מחיר. ככל שהאפיון שהעברנו יהיה יותר מפורט, כך ההצעה של הספק יכולה להיות יותר מדויקת והמחיר או טווח המחירים יקלע לתקציב הלקוח. כמו כן, בעת העברת אפיון מפורט, הספק יכול לתמחר אלמנטים בנפרד ולהוזיל עלויות על ידי ויתור על אלמנטים פחות חשובים בשלבים הראשוניים.

בעת סיום ההתאמות של האפיון לדרישות הלקוח, מאגד הספק את הפרויקט בחוזה עבודה ומעביר אותה לביצוע על ידי הצוות הטכני.

תהליך בניית אתר מורכב

תהליך בניית אתר מורכב

תרשים תהליך בניית אתרים מורכבים

התהליך שתעברו בעת בניית אתר מורכב יתחיל מהשלבים הגראפים בהם ידרשו יותר שעות על עיצוב המסכים השונים בפרויקט וגם יותר התייחסות לממשקי המשתמש UI UX. לכן חשוב לעבוד בצורה קפדנית מול סטודיו העיצוב בפרויקט על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

לאחר סיום שלב העיצוב בפרויקט, תידרשו לעבוד מול הצוות הטכני בפרויקט שיבנה ויתכנת את העיצוב אשר הועבר על ידי הסטודיו. בתהליך זה תידרשו לעבוד בקפדנות מול צוות התכנות ולאשר את הפונקציונליות השונה בפרויקט.

בדיקות איכות לאתרים מורכבים

בשלב האחרון תידרשו להיות בודקי QA – כן ממש כך. הלקוח עוזר לספק לבדוק את הפרויקט בכל ההיבטים על ידי מעבר קפדני על האתר. שיתוף הפעולה בין הלקוח לחברת בניית האתרים מתבטא באופן מובהק בשלב בדיקות האיכות ולכן השלבים בתהליך בחירת הספק חשובים ליצירת תקשורת רציפה בין הצוות הטכני ללקוח.

עלייה לאוויר

באם כל השלבים הללו בוצעו בהצלחה, הפרויקט המורכב שלכם יעלה לאוויר ויטוס קדימה בהיבטים העסקיים. כפי שניתן להבין, בחירת הספק הנכון בפרויקט הינו מרכיב השוקל כל 50% מהעבודה, ולאחר מכן הזמן ותשומת הלב שתיתנו לפרטים מול הספק הן 50% הנותרים.

התכוננו לכל פרויקט מורכב על ידי שריון שעות וזמנים נוחים לקידום הפרויקט מול הספק הנבחר. שימו לב שעל כל שעת פיתוח תידרשו להקדיש 5% מזמנכם על מת להכווין את הצוות של הספק בפרויקט. התכוננו גם לשינויים באפיון הפרויקט תוך כדי ההתקדמות – יש להכין את עצמכם תקציבית לכך שייתכנו הוספה או מורכבות יתר של פונקציות בפרויקט שידרשו תקציב נוסף.

מתעניין בבניית אתר אינטרנט?

מלא את פרטיך לקבלת הצעת מחיר

יכול לעניין אותך: